'Kuş Cenneti'nde göç zamanı

07 Ocak 2021, Perşembe
'Kuş Cenneti'nde göç zamanı

'Kuş Cenneti' olarak bilinen Marmara Gölü'ndeki binlerce kuş türü, havaların soğumasıyla birlikte sıcak bölgelere göç etmeye başladı.

Nesli tehlikede olan 101 farklı türden 20 bin su kuşuna ev sahipliği yapan ve yaz mevsimi boyunca da konaklayan flamingoların göçü, görsel şölen oluşturuyor.

Manisa’nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri sınırlarında bulunan ve ‘Kuş Cenneti’ olarak bilinen Marmara Gölü, tepeli pelikan, karabatak gibi nesli tehlikede olan 101 farklı türden 20 bin su kuşuna ev sahipliği yapıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ‘Ulusal Öneme Sahip Sulak Alan’ olarak tescillenen gölde, küçük karabatak, tepeli pelikan, küçük balaban, angıt, büyük akbalıkçıl, fiyu, pasbaş pakta, elmabaş pakta, bıyıklı sumru ve mahmuzlu kızkuşu gibi önemli türler ürüyor.


Son yıllarda özellikle yaz aylarında gölün bazı bölümlerinde konaklayan flamingolar, ilgi odağı oldu. Başta bölge halkı olmak üzere çok sayıda doğasevere görsel şölen sunan flamingolar, havaların soğumasıyla birlikte Afrika’ya göç etmeye başladı. Göç yolculuğu görüntülenen flamingolar, kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com