"Pandeminin faturası esnafa kesildi"

02 Şubat 2021, Salı

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu pandeminin en çok mağdur olan kesiminin esnaf olduğunu belirtti.

 
Manisa Milletvekili ve TBMM Sanayi ve  Ticaret Komisyonu Üyesi Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, esnafları ziyaret etti.

Dertlerini anlatacak kimseyi bulamadıklarını, bu sıkıntılı günlerde Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu dışında kimsenin kendilerini ziyaret etmediğini ifade eden sanayi esnafı, CHP Milletvekilinden sorunlarını Ankara’da, Mecliste anlatmasını istediler.

Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada “Bağ-Kur primini, vergisini, kirasını, kredi borçlarını ödeyemediğini söyleyen çok sayış esnafla karşılaştım. Pandeminin başında esnafa destek adı altında kredi verildi şimdi bunların ödeme zamanı geldi. Ertelenmesi de çözüm olmayacak sürekli faiz işletilen bu borçlar eninde sonunda ödenecek. Pirimler, vergiler, borçlar taksitler birikmekte. Bir süre sonra borçlar ödenemez hale gelecek ve işyerleri kapanacak. Kapanan her işyeri, inen her kepenk, işsizlik olarak, üretim olarak, milli gelir olarak ekonomik krizin etkilerinin daha da artması neden olacaktır.    Manisa ve ilçelerinde gezdiğim sanayi sitelerinde, çarşılarda birçok işyeri kapalı, ne zaman açılacağı da belli değil. Cumhurbaşkanı tv kanallarında bir saat konuştu fakat esnaf için umut olacak bir açıklama yapmadı. Devlet pandemi için etkin önlem alırken esnafını, çiftçisini, sanayicisini düşünmek zorunda. Maalesef alınan kararlar en çok esnaf kesimini olumsuz etkilemiştir. Adeta pandeminin faturası esnafa kesilmiştir.
Tarihten gelen ahilik geleneği ile her koşulda dükkanını açık tutmaya çalışan esnafın artık dayanacak gücü kalmamıştır. Esnaf iktisadı ve toplumsal yaşamım en önemli öğesidir. Esnafı yok ederseniz toplumu ayakta tutan dengeyi bozarsınız. Yapması gereken esnafa daha fazla sahip çıkmaktır. Pandeminin zararlarını atlatması için esnafa uzun vadeli faizsiz kredi verilmeli, bağ-kur primleri belli bir süre devlet tarafından karşılanmalıdır”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com