Bakırlıoğlu " Manisa'da tarım alanlarının yüzde 26'sı ipotekli"

11 Şubat 2021, Perşembe
Bakırlıoğlu

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu "En verimli tarım topraklarına sahip, en fazla tarımsal üretim yapan illerden olan, yani bir tarım kenti olan Manisa'da da durum farklı değil. Tarım arazilerinin yüzde 26'sı çiftçinin borcuna karşılık ipotekli" dedi.


Çiftçinin durumunu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi rakamlarıyla ortaya koyan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu açıklamasında; “Mazot, ilaç, gübre fiyatları artarken, tarladaki ürün para etmiyor. Çiftçinin ürettiğinin karşılığını alamıyor. Hergün çiftçinin, üreticinin tarlasına, traktörüne haciz haberleri çıkıyor. 37 milyon adet tarım parseli üzerinde ipotek var. 40 milyon dekar tarım alanı ipotek altında, 2 milyon çiftçinin tapusuna borç nedeniyle ipotek konulmuş. Bunlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi rakamları. bu rakamlar tarımın içinde bulunduğu çıkmazı gösteriyor.  Tarımsal gayri safi katma değeri yani en fazla tarımsal üretim yapan illerden Konya(1), İzmir (2), Manisa (3), Adana (7) İpotekli Tarım alanlarının ildeki Toplam Tarım alanlarına Oranı bakımından ilk 10’da yer alıyor.  Ülkenin tarımsal üretiminin büyük bir bölümünü karşılayan bu illerin çiftçisi borcu da o kadar fazla. Aslında bu illerde tarımdan en fazla para kazanması gereken çiftçiler maalesef borcu en fazla olan çiftçi kesimini oluşturuyor.

Manisa’da tarım alanlarının yüzde  26’sı İpotekli

En verimli tarım topraklarına sahip, en fazla tarımsal üretim yapan illerden olan, yani bir tarım kenti olan Manisa’da da durum farklı değil. Tarım arazilerinin %26’sı çiftçinin borcuna karşılık ipotekli.  Bu kadar yüksek üretim potansiyeline rağmen Manisa ipotekli tarım alanlarının, toplam tarım alanına oranı bakımından 81 il içerisinde ikinci sırada. Çiftçi borçları ödenemez hale gelmiş durumda. Buna bir çözüm bulunması gerekiyor. Bu nedenle çiftçinin borçlarını en kolay şekilde ödemesi ve üretime devam etmesi için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Çiftçi borçları yeniden yapılandırılmalı, faizsiz olarak ertelenmelidir”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com