"Enflasyon ve işsizlik rakamları gerçeği yansıtmıyor"

19 Şubat 2021, Cuma

Esnafları ziyaret eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, TÜİK'in açıkladığı rakamlarla çarşı pazarın uyuşmadığını söyledi.

Bakırlıoğlu “TÜİK çarşı pazardaki gerçek enflasyonu, gerçek işsizliği görmek istiyorsa esnafla, çiftçiyle, vatandaşla konuşsun işsizliğin, geçim sıkıntısının ne durumda olduğunu görsün” dedi.


Bakırlıoğlu “ 6 kişinin çalıştığı pastanede şimdi iki kişi çalışıyor. Esnaf yanımda 6 kişi çalışıyordu şimdi eşim ve ben kaldık diyor. 5 kişinin çalıştığı dönercide şimdi bir kişi çalışıyor. Fakat TÜİK işsizlik rakamlarını açıklarken işsizlik oranı düşmedi, enflasyon artmadı diyebiliyor.  Alınan tedbirler kapsamında işçi çıkarmak yasak, kısa çalışma ödeneği ile çalışanlar çalışmadan devlet desteğinden yararlanıyor fakat asıl tehlike pandemiden sonra ortaya çıkacak işçi çıkarmaların başlanmasıdır. Eğer önlem alınmazsa işçi çıkarmalar önemli bir işsizlik krizine neden olacak. Kapalı dükkanlar, siftah yapamadan kepenk kapatan esnafın dayanacak gücü kalmadı. Vergiler, kiralar, sigorta primleri, kredi borçları birikti. Esnafa daha fazla sahip çıkılması gereken bir dönem. Siyasi iktidar esnafa kulak vermeli ve yeni destekleme politikaları belirlemelidir ifadelerine yer verdi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com