Çiftçi, Marmara Gölü için CİMER'e yazdı İşte gelen cevap... Pompalar bozuk. Elektrik maliyeti 70 bin lira !

22 Şubat 2021, Pazartesi
Çiftçi, Marmara Gölü için CİMER'e yazdı İşte gelen cevap...  Pompalar bozuk. Elektrik maliyeti 70 bin lira !

EGE Bölgesi'nin gözbebeği olan Marmara Gölü'nün kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bazı siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve çiftçiler Marmara Gölü'nün kurtarılması için girişimlerde bulunurken Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) yapılan müracaatlara verilen cevaplar ise tartışma konusu oldu.

Bazı çiftçiler tarafından CİMER’e yapılan müracaata verilen cevapta sadece bir pompanın çalışır vaziyette olduğu, diğer pompaların hurda halinde ambarlara kaldırıldığı, 1 pompayı çalıştırmanın maliyetinin ise aylık 70 bin lira olduğu belirtildi.


CİMER’e yapılan müracaat sonucu ilgili müdürlük tarafından verilen cevapta “Bozdağ’ın eteklerinden akan Kurşunlu, Gümüş, Sart ve Tabak Dereleri Ahmetli Regülatörüne ulaşmakta olup Kendirlik pompa istasyonundan 15 adet pompa ile Marmara Gölü’nün doldurulması planlanmıştır. 1998 yılında işletmeye alınan pompa istasyonu elektrik masraflarının kooperatiflerce karşılanmaması sebebiyle çalıştırılarak Marmara Gölü’ne su takviyesi yapılamamıştır. İstasyonda aktif olarak 1 pompa çalışır vaziyettedir. Diğer pompalar hurda vaziyette ambarlardadır.  Kullanılabilir durumdaki pompanın çalıştırılması durumunda Marmara Gölü’ne su takviyesi yapılabilecektir. Bununda aylık maliyeti yaklaşık 70 bin liradır. Bu bedel sulama birlikleri tarafından karşılanırsa su temini sağlanacaktır.”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com