Kanseri yenip, Avrupa şampiyonu oldu

23 Aralık 2019, Pazartesi
Kanseri yenip, Avrupa şampiyonu oldu

Salihlili muaythai milli sporcusu Onur Güler(38), kanseri yendikten sonra çıktığı ringlerde Avrupa Şampiyonluğu elde ederek çifte mutluluk yaşadı. Kanseri yenerek adeta hayata yeniden başlayıp Avrupa Şampiyonu olan Güler, azmi ve kararlığıyla da kanser hastalarına örnek oluyor.

Salihli’de yaşayan ve savunma sporu olan muaythai sporuna 13 yaşında başlayan Onur Güler, 23 yıldır bu sporu yaptığını söyledi. 2016 yılında lenf kanserine yakalandığını anlatan Güler,”Mücadele edip yılmadım, sporuma devam edip, hiçbir zaman spordan vazgeçmedim. Ekim 2019’da Türkiye Şampiyonu olduktan sonra Avrupa Şampiyonası’nda milli forma ile dövüşmeye hak kazandım. Antalya’da yapılan ve 11 ülkeden bin 50 sporcunun katıldığı Avrupa Kupasında +95 kiloda İranlı ve Rus rakiplerimi geçerek Avrupa şampiyonu oldum” dedi. Şimdi dünya şampiyonasına hazırlandığını belirten Güler “Her zaman milli takımda görev bekleyip, görev verildiğinde de bayrağımızı en iyi şekilde dalgalandırmak için çaba göstereceğim”

“Hiçbir zaman hayattan kopmadım”

Lenf kanseri sürecini anlatan Güler “2016 yılında lenf kanserine yakalandığımda doktorumun söylediği hayattan kendini koparma, yaptığın işleri aynı şekilde devam et dedi. Bende sporumu hiçbir zaman bırakmadım. Antrenmanlarıma yavaşta olsa devam edip, salondan hiç kopmadım. Hastalığa yakalanan bir insana en büyük tavsiyem hiçbir zaman hayattan kopmayın, mücadeleye devam edin. Bu hastalığı yenmeye çalışın. Çünkü kanser sizden büyük değil, mutlaka yenersiniz. Yeter ki inanın. Çok kötü durumlara düşebilirsiniz, ama kesinlikle yıkılmayın. Bu hastalık insanı öldürmüyor. Benim gördüğüm kemoterapi süresince saçlarım, kaşlarım, sakallarım her şeyim döküldü, kortizondan dolayı vücudumda şişmeler oldu. Ama ben hiçbir zaman yılmadım. Pes etmeyip, devam ederek 1 yıl sonra bu hastalığı yendim” diye konuştu.


“Kızıma dahi muaythai yaptırıyorum”


Muaytahi sporu hakkında da bilgiler veren Güler “Tekme, yumruk, diz ve dirsekle yapılan bir savunma sporudur. Çok efor harcattığı gibi, kilo verdiren bir spordur. Kondisyon yaptırıp, çocukların kendilerine olan özgüvenine kazanmalarını sağlar. Arkadaş ortamlarında daha rahat etmelerini sağladığı gibi çağımızın hastalığı olan bilgisayar başında oturan çocuklarımız için çok güzel bir spordur” dedi. Muaythai’nin çok güzel bir spor olduğunu anlatan Güler “Tüm çocuklara bu sporu tavsiye ediyorum. 14 yaşındaki kızıma dahi çok sevdiğim sporu 6 yıldır yaptırıyorum. Çünkü sporla çok şey kazandık. Ailelere tavsiyem bu sporu çocuklarına yaptırsın” diye konuştu.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com