Aybar, "Bayrağı başka bir arkadaşımıza teslim edeceğiz"

13 Şubat 2020, Perşembe
Aybar,

Türk Ocakları Salihli Şube Başkanı Ersin Aybar, "16 Şubat Pazar günü yapılacak olan Türk Ocakları Salihli Şubesi Olağan Kongresinde görevi bırakıp bayrağı bir başka arkadaşımıza teslim edeceğiz" dedi.

Aybar, “Türk Ocakları Salihli Şube Yönetiminde 9 yılı aşkın bir süredir yönetim kurulundaki arkadaşlarımla birlikte görev yapıyoruz. Bu süreç içerisinde  Salihli’nin kültürel hayatına katkıda bulunabilmek adına Türk milli intelijansyasının en önemli  isimleri başta olmak üzere entellektüel milli değerlerimizi taşıyan yüzlerce aydın yazar düşünce adamını Salihli’mizde konferanslarda konuşturduk. Türk milliyetçiliği açısından önemli Türk Milletinin özel günlerini milli bayramlarını hassasiyetle ve coşku ile ocak olarak kutlarken  Türkçülük hareketinin büyük günü 3 Mayıs’ları çok özel bir şekilde binlerce kişilik katılımlarla şölen yemekleri  Türk dünyasının müzikleri ve dünyadaki mevcut Türk devletlerinin bayrak ve sembolleri eşliğinde kutlarken manevi değerlerimizi de her yıl bin kişilik iftar yemeklerimiz ve 2 bin kişilik aşure günlerimizle yaşattık. Görev süremizde her yıl 3 Mayıs günü çıkan  Türk Dünyasının neredeyse tüm entellektüel düşünce adamlarının  yazdığı  3000 adet basılan  3 Mayıs adlı dergimizi aksatmadan  ofset kuşe kâğıda  120  sayfa olarak çıkardık. Yine her yıl başında tüm Türkiye’de büyük ilgi gören karekteristik Türk ve Türkçülük unsurlarını içeren takvimlerimizi görev süreniz boyunca çıkardık. 3 Mayıs dergimiz ve her yıl çıkan Türk kültür arşivi olabilecek takvimlerimizin sayıları  9 oldu.  Tıpkı görev süremizin de 9 olduğu gibi. 1925 yılında Cumhuriyetin ilânından sadece 2 yıl sonra Salihli  Türk Ocağının Salihli’de yaptırdığı Şehitlik anıtına Salihli Türk Ocağı olarak  2 eser daha ilâve ederek  Salihli’de Türk Ocakları adını taşıyan 3 kalıcı eserin olmasını sağladık. Türk Ocakları 1912 yılında İmparatorluğumuzun perişan yıllarında  tıbbiyeli gençler ve milliyetçi aydınlar Ağaoğlu Ahmet bey Ahmet Ferit Tek Yusuf Akçora Ziya Gökalp Mehmed Emin Yurdakul ve arkadaşları tarafından kurulmuş  balkan ve 1. Dünya, Çanakkale savaşlarında işgal yıllarında Kurtuluş savaşında çok önemli görevler üstlenmiş Cumhuriyetin kurucu iradesi olmuş kutsal bir ocaktır.

Türk Ocaklı Ziya Gökalp için büyük Atatürk fikirlerimin babası demiş ve Türk Ocaklarının sürekli hamisi olmuştur . Salihli Türk Ocağı olarak Türk Ocaklarının kuruluşunun 100. yılında 2012’de Salihli Belediyesinin tam karşısında som Afyon şeker mermerden Salihli’de ilk ve tek 4 som mermer sütunlu Selçuklu mimari tarzda 7 metre çap 3,5 metre yüksekliğinde  Türk Ocakları 100. Yıl Anıt Çeşmesi yaptırdık. Daha sonra şehrimizin en güzide meydanlarından birine  Salihli Belediye Meclisi kararı ve katkılarıyla “Türk Ocakları Meydanı” adını verdirdik. Meydanımızın dizaynında  Belediyemizin katkılarıyla ortaya bir parlak siyah mermermanıt üzerine Türk  ocakları Meydanı yazısı ve arka yüzüne tarihçe yazdırıp Meydanı hilâl şeklinde bir havuz ve etrafında 16 büyük Türk Devletlerinin bayraklarıyla donattırdık. Böylece Salihli’de  Türk Ocakları adını taşıyan 3  kalıcı eser oldu. Ve bizimde görev süremiz  9 yıl. Kalıcı eserlerimizi 3’ledik. Görev süremizi ve kutsal hizmetlerinizi 9’ladık. Türk töresinde 3’ler ve 9’lar kutsal rakamlardır. 

Bizde bu vesile ile 16 Şubat Pazar günü yapılacak Türk Ocakları Salihli Şubesi Olağan Kongresinde 3’lerin ve 9’ların kutsallığında görevi bırakıp bayrağı bir başka arkadaşımıza teslim edeceğiz. Bu arada belirtelim ki Türk milliyetçiliği çevre bilincini de hep diri tutmuş icraata geçirmiştir. Bahçecik yolunda Türk Ocaklarının kuruluşunun 100. Yılı Hatıra Ormanını tesis ettik.  Ocağımız şimdi de Tüm Türkiye’de Orman bakanlığı  Orman Genel Müdürlüğü ile  Türk Ocakları Genel Merkezinin imzaladığı protokol ile   tüm şubelerimizde Milli Mücadelenin 100. Yılı Hatıra Ormanı kuracaktır. Bu cümleden Gökköy-Allahdiyen yolu üzerinde Koru villâlarını geçtikten sonraki bir bölgede “Milli Mücadelenin 100. Yılı Salihli Türk Ocağı Hatıra Ormanı” tesis edilecektir. Bu ormanın tesisinde  ve diğer tüm konularda görevi devralacak arkadaşlarımıza elimizden gelen tüm katkıları yapacağız. Türk Ocaklarında en büyük rütbe ve şeref ocağa kayıtlı sade bir üye olmaktır. Görev süremizde tüm hizmetlerimizi yaparken bize yardımcı olan arkadaşlarıma yönetim kurulu üyelerime başta fedâkarca benimle birlikte her boşluğa koşan 2. başkanım Musa Akyol’a 3 Mayıs dergimizin editörlüğünü yapan  9 sayıda da büyük emekleri olan Gündüz Aydın’a  Anıt Çeşme yerini bize tahsis eden dönemin belediye başkanı M.Uğur Okay’a, Türk Ocakları Meydanı kararında kararı alan  Belediye Başkanımız Zeki Kayda’ya Salihli Belediye Meclisinin üyelerine Her konuda yanımızda olan Salihli Ticaret ve Sanayi Odasının geçmiş ve bugünkü yöneticilerine, 3 Mayıs  dergimize reklâm vererek çalışmalarımıza katkıda bulunan firmalara dergimize yazı yazan kalem sahiplerine etkinliklerimize katkıda bulunan gönüldaşlarımıza , seminer çalışmalarına katkıda bulunan akademisyenlere bilhassa Cengiz Çakaloğlu ve Nurettin Gülmez hocalara konferanslarımıza katılan tüm entellektüel Türk milliyetçisi düşünürlerimize , her zaman yanımızda olan kıymetli basın mensuplarımıza, Türk Ocaklılara, tüm Salihli halkına en iyi dileklerimle  şükranlarımı sunarım”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com