LGS'de Geri Sayım Başladı

09 Nisan 2021, Cuma
LGS'de Geri Sayım Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), veli ve öğrencilerce merakla beklenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kılavuzunu yayımladı.

Corona virüs salgınının yarattığı karamsarlık atmosferi devam ederken 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzu, Bakanlığın 'www.meb.gov.tr' internet adresinden duyuruldu.

Kılavuzu incelendiğimizde, listesi ve kontenjanları verilen, merkezi sınavla öğrenci alacak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin sıralı tam listesinin, Anadolu eknik programları ile özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınavla ilgili usul ve esaslara yer verildiğini gördüğümüz kılavuzda sürpriz bir uygulamaya yer verilmediği görülmektedir.

BAŞVURULAR BAKANLIK TARAFINDAN OTOMATİK OLARAK YAPILACAK.

LGS kapsamında 6 Haziran 2021'de uygulanacak merkezi sınavın başvuruları, 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında Bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirilecek. Otomatik başvuru işlemi, yurtiçinde eğitim alan tüm 8’inci sınıf öğrencileri için bakanlık tarafından gerçekleştirilecek. Salgın hastalık tedbirleri kapsamında başvurusu Bakanlık tarafından otomatik gerçekleştirilen öğrencilerin sınava katılma zorunluluğu bulunmayacak. Sınava katılmak isteyen öğrenciler herhangi bir başvuru işlemine gerek duymadan sınava katılabilecek. Öğrencilerin, fotoğraflı sınav giriş belgesi 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren e-Okul Bilgilendirme Sistemi üzerinden yayımlandığında okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin sınav giriş belgelerini e okul sistemi üzerinden alıp, mühürleyip sınava girmeye karar veren  öğrencilere teslim edecekler.

SINAVDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK YOK

Salgın hastalık sebebiyle ilave tedbirlere gerek duyulmadan LGS merkezi sınavında oturumlarda, sınav sürelerinde, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Sınav uygulaması geçtiğimiz yılda olduğu gibi iki oturum halinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli türünde toplam 90 soru sorulacak. Birinci sınav oturumu 09.30'da başlarken, ikinci sınav oturumu ise 11.30'da başlayacak. Birinci sınav oturumunda öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Türkçe, Yabancı Dil ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci sınav oturumunda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak. Sınav sonuçları her hangi bir erteleme olmaz ise, 30 Haziran 2021’de 'www.meb.gov.tr' internet adresinden sınav sonuç ekranından ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuçlarını online olarak görebilecekler. Öğrencilere yazılı bir sonuç evrakı gönderilmeyecek.

LGS SINAVI İLE 174 BİN 160 ÖĞRENCİ YERLEŞTİRİLECEK

Kılavuzda bulunan açıklamalara göre Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleşebilecek.2021 yılında LGS sınavı ile öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci yerleştirilecek. Bu sayının okullar bazında dağılımı ise şu şekildedir. Anadolu Liselerine 56 bin 396, Sosyal Bilimler Liselerine 10 bin 142, Fen Liselerine 36 bin 980, Anadolu İmam Hatip Liselerine 36 bin 712, Mesleki ve Teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldı.

 Açıkçası kılavuzu incelediğimde ve sizlere aktardığım bu bilgileri gördüğümde, ülkemizin halen en önemli sorunlarından olan kısaca mavi yakalı olarak da bilinen teknik iş gücü kaynağı ihtiyacını gidermek için kurulan, nitelikli ara eleman yetiştiren Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine daha fazla kontenjan ayrılmasını ve özendirici tedbirlerle bu konunun gündemde tutulmasını beklerdim.

 Dünyanın hızla dijitalleştiği bir dönemde sadece fiziki beceri gerektiren iş kolları kadar artık yazılımsal kaynaklı iş kolları hızla hayatta yerini almaktadır. Önümüzdeki 10 yıl içinde akıllı  şehir konseptine uygun olarak, ulaşımdan üretime kadar 5G ve nesnelerin interneti  teknolojisini hayatımızda daha da çok hissedeceğiz. Bütün bunlar için daha fazla sayıda mesleki ve teknik eğitimden geçmiş insan kaynağına ihtiyaç duyacağız.

 Salihli özelinden konuşacak olursak öncelikle tarıma dayalı ekonomiye sahip ilçemizde tarım uygulamalarında; yapay zeka ile toprak ve zararlı takibinden, seralarda iklim kontrolüne kadar tarımın pek çok noktasında teknoloji kullanımının arttığını göreceğiz. Yeni nesil üretim ve ürün takip sistemlerini , dronlar ile  ilaçlama ve ürün takibi yapılmaya başlandığını görmeye başladık. Salihli Ziraat Odamız tarımda dijitalleşme konusunda gerekli eğitim çalışmalarını üyelerine sunmada üstün gayret göstermektedir. Sanayiye dayalı üretimde ise piyasanın ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Salihli Ticaret ve Sanayi Odası; “Mesleki Eğitim Dönüşüyor, Salihli Güçleniyor” isimli projeyle  İMKB Mesleki ve Teknik Lisemize, Zafer Kalkınma Ajansı üzerinden 2 projeye hayata geçmesinde çaba sarf etmiş, bu 2 projenin uygulama safhasında ayrıca da nakdi destek sağlayarak eğitim- sanayi işbirliğine güzel bir örnek ortaya koymuşlardır.

 Okullar milletimize ait ve milletimize hizmet etmek için kurulmuş kurumlardır. Ülkemizin gelecekteki var olma mücadelesi, eğitim sistemimizin üzerine ağır sorumluluklar yüklemektedir. Eğitim sistemimiz; nitelikli, günümüz teknolojisine hakim, dijital dönüşümünü sağlamış, öğretmeninden, esnafına, ustasından, çırağına, işçisine, çiftçisinden, iş adamına geniş bir yelpazede nitelikli iş gücünü yetiştirmek sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirmek çabasındadır. Halkımız bu çabayı ister öğrenci velisi kimliğiyle ister resmi-özel sivil toplum kuruluşları kimliğiyle desteklemelidir. Ya nitelikli iş gücüyle üreteceğiz yada sadece tüketici olarak başka milletlerin açık pazarı haline geleceğiz.

 Çocuklarımıza ve gençlerimize güvenin. Sürekli onlarla beraberiz.Pek çok konuda algılarının bizden bile açık olduğunu görüyoruz. Güçlü ve refah bir ülkede, yarınlarda yaşamak istiyorsak onlara nitelikli ve modern eğitim fırsatı verilmesine destek olalım.

 Sağlıkla Kalın.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com