Salihli Ovası'nda fidanlar toprakla buluşuyor

16 Nisan 2021, Cuma
Salihli Ovası'nda fidanlar toprakla buluşuyor

EGE Bölgesi'nin en önemli ovalarından biri olan Salihli Ovası'nda baharın gelmesiyle birlikte hareketlilik başladı.

Pandemiye rağmen 70 bin dekar alanda üretimin yapıldığı Salihli Ovası’nda,  hazırlanan tarlalara, domates, karpuz, kavun, biber, patlıcan, mısır ekimine başlandı.

Çiftçileri tarlada ziyaret eden Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç ise 12 ay üreten çiftçi ile gurur duyduklarını söyledi.

“Çiftçimiz ile gurur duyuyoruz”

Baharın gelmesiyle birlikte çiftçinin sahaya indiğini belirten Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç “Fidanlarımız toprakla buluşmaya başladı. Salihli Ovamızda çiftçimiz domates, biber, patlıcan, karpuz, kavun, pamuk ve mısır ekimine başladı. Biz Salihli çiftçisi olarak her zaman Salihli Ovamız ile övünüyoruz. Çünkü Ovamız Türkiye’nin en büyük ve en verimli ovalarından bir tanesidir. Bizim çiftçimiz her şeye rağmen,  yılın 12 ayı üretmeye devam ediyor ve edecektir.”

70 BİN DEKAR ALANDA ÜRETİM

Salihli Ovası’nda yaklaşık 70 bin dekar alanda üretim yapıldığını ifade eden Yalvaç “Nisan ayı itibariyle ekimine başlanan ürünlerimizin Haziran ayı başında hasadına başlanılacaktır. Hasat edilen karpuz, biber, patlıcan, domates, mısır Türkiye’nin her yerine gidecek, pazarda ve marketlerde yerini alacaktır. Biz üreten çiftçimizle, onur ve gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Domates dikimine başladıklarını belirten üretici Turgay Başgönül, ayrıca üzüm, mısır ve pamuk üretimi yaptıklarını söyledi.

Başgönül “Ülkemizin ve dünyanın geçtiği en zor günlerde, pandeminin en ağır geçtiği zamanda bile önlemimizi alıp, üretime devam ediyoruz. Rafların boş kalmaması içinde artırarak, üretmeye devam edeceğiz. Üretim aksamasın, insanlarımız mağdur olmasın diye çiftçimiz elinden ne geliyorsa yapıyor. Buna inancımız tam. Yeter ki devletimiz, hükümetimiz, bizlere hem mazot, gübre desteklemesinde, hem de piyasa dengelemesinde çiftçisine sahip çıksın” diye konuştu. 30 yıllık domates üretici Turan Karahan ise baharın gelmesiyle birlikte domates dikimine başladıklarını söyledi. Diktikleri fidelerin 3 ay sonra ürün verip, hasadına başlayacaklarını anlatan Karahan “Fidelerimizi ise kimisini kendimiz yetiştirip, kimisini ise tedarik ediyoruz.  Biz üretiyoruz, devletimiz ve hükümetimizden beklentimiz ise mazot ve gübre desteğinin biraz daha artırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Adala Mahallesindeki üreticilerden Muammer Beyazçiçek, karpuz fidanlarını toprakla buluşturmaya başladıklarını vurguladı. Beyazçiçek “Allah nasip ederse, bu karpuz fidanları 90 gün sonra ürün verecek ve hasadına başlayacağız. Hasat ettiğimiz karpuzları da İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin her yerine göndereceğiz” dedi. Beyazçiçek “Pandemi nedeniyle herkes yasağa uyup, evinde otururken, biz çiftçiler olarak tarlada çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. İnşallah emeğimizin karşılığını tüm üreticiler olarak alırız” diye konuştu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com