Marangoz ve mobilya sektörü zorda. Parasıyla bile mal bulamıyorlar

02 Haziran 2021, Çarşamba
Marangoz ve mobilya sektörü zorda. Parasıyla bile mal bulamıyorlar

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu "Mobilya sanayicisi ve marangoz esnafı MDF, suntalam, ham mdf bulmakta zorlanıyor. Kimi ürünler neredeyse karaborsada, parasıyla bile mal bulmakta zorlanılıyor." Dedi.

Bakırlıoğlu “Son 6 ay içinde MDF’ye 4 defa zam gelmiş. Sene başında 260 TL olan MDF’nin tabakası, 430 liraya çıkmış durumda. Yüzde 65’e varan bir fiyat artışı söz konusu. Beni tedirgin ede ciddi bir üretim Türkiye MDF üretiminde dünyada 3, Avrupa’da 1. Sırada üretim son yıllarda oldukça artmış durumda. Üretimin artması demek daha fazla ağaç kesilmesi demek. Odun üretimi 2000 yılında endüstriyel odun üretimi, 7,3 milyon metreküp iken, 2020 yılında endüstriyel odun üretimi, 25 milyon metreküpe çıkmış. Yani 3 kattan fazla artmış.


Sadece son 5 yılda üretim yüzde 45 artmış


“Bu üretimin önemli bir kısmı 9,1 milyon metreküpü MDF, sunta üretiminde kullanılan lif-yonga odunu. 2020 yılında 47 milyon m³ artıma karşın toplamda (yakacak odun dahil) 31 milyon m³ üretim gerçekleşmiş. Özellikle MDF, sunta sanayisinin bulunduğu bölgelerde aşırı bir üretim olduğunu görmekteyiz. Bu bölgelerde neredeyse artım miktarı yani orman ağaçlarının büyüyerek hacimsel artışı kadar üretim yapılmaktadır.  Bir yanda ormanlarımızın geleceğini tehdit edecek ölçüde üretim var. Bir yanda bu üretime rağmen fiyatlar sürekli yükseliyor, sanayici, esnaf hammadde bulamıyor, karaborsadan söz edilir hale gelmiş. Bu çelişkinin sebebi üretilen malın büyük kısmının ihracat yoluyla yurt dışına çıkması. Böyle bir durum ancak Türkiye’de yaşanır. Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve ilgili kurumlar mutlaka buna bir önlem alması gerekir. Orman sanayi yatırım planlarını ve ihracat bağlantılarını Orman Genel Müdürlüğü ile eşgüdüm içinde yapılması gerekiyor. Yoksa ben fabrika kurarım istediğim kadar ağaç kesip üretim yaparım demek ormanları katletmekten başka bir işe yaramaz.”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com