"Zeka Oyunları Eğlence Durakları" eTwinning projesi başarıyla tamamlandı

07 Haziran 2021, Pazartesi

Salihli'nin Kabazlı Şehit İsmail Yavuz Ortaokulu'nda Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yapan Sinan Alkan'ın proje ortağı olduğu, "Zeka Oyunları Eğlence Durakları" eTwinning projesinde Mart ayında başlayarak çevirim içi ortamda Türkiye'nin farklı illerinden 9, Azerbaycan'dan 1 öğretmenin dahil olduğu toplam 10 öğretmen ve 86 öğrenci ortak bir amaç için buluştular.

Proje, öğrencilerin  özellikle salgın döneminde evde kaldıkları zamanları iyi bir şekilde değerlendirmelerini, analitik düşünme becerilerini geliştirmeyi, farklı şehirlerden öğrencilerle işbirliği içinde öğrenme süreçlerini tamamlamayı hedefliyor.


Eğlenerek öğrenmeyi sağlayan zeka oyunları çocukların yeteneklerini geliştiren , zihinlerini açan ,yeni şeyler öğrenmelerini sağlayan, çocukların planlı hareket etme becerilerini geliştiren ve kötü alışkanlıkların önüne geçen eğlenceler. Bu amaçlarla; “Zeka Oyunları, Eğlence Durakları” projesinde farklı okullardan öğrencilerin web 2.0 araçlarını kullanarak bu oyunları tanımaları sağlandı. Online turnuvalar düzenlenerek öğrenciler arasında sosyalleşebilecekleri bir ortam oluşturuldu.

– Zeka oyunları, hızlı karar verme ve bir sonraki adımı düşünme faydalı oyunlardır.
– Zeka oyunları ile bilgi ve becerisini arttıran çocukların kendine olan güveni artmakta, kendi
sınırlarını tanıması sağlanmaktadır.
– Yetenekleri yanında eksiklerini de gören çocuk, eksik yönleri geliştirmek ve daha yetenekli
hale gelmek için neler yapabileceğini araştırır.
– Konsantrasyon gerektiren zeka oyunları, çocukların dikkatini toplama becerisi sağlayarak
derslerine de olumlu katkılar sağlamaktadır.
– Zeka oyunları oynayan çocukların ezberci değil araştırmacı ve meraklı olduğu gözlemlenmiştir. Sorgulayıcı bir tavır içinde olmaya başlayan çocuk, yeteneklerini ve yaratıcılığını geliştirmek için araştırmayı seven bir birey haline gelmektedir.

Çocuklar yanında yetişkinler tarafından da oynanan zeka oyunları, hem zevkli hem de zihinsel aktiviteleri geliştiren faydalı oyunlardır.
Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde internet sınırsız zeka oyunları ile her yaş grubuna hitap etmektedir. Dijital ortamda ücretsiz oynanan zeka oyunları zekaya katkısı olan ve büyük küçük herkesin beğendiği oyunlardır. Akıl ve mantık yürütme becerisi ile oynanan bu oyunlar, hafıza ve yetenek geliştiren çok faydalı oyunlardır. İlgi alanına göre her yaş grubu için internette zeka oyunları bulunmaktadır. Öngörüyü güçlendirmesi ve sistemli düşünmeyi geliştirmesi ile gerçek hayatta oldukça faydalı yetenekler kazanılmasını sağlamakta, oyuncuların kendine güvenen ve başarılı bireyler olmasına katkıda bulunmaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com