Salihli'de dedelerin dedesinden nasihat "Sağlıklı beslenin mutlu olun"

25 Eylül 2021, Cumartesi
Salihli'de dedelerin dedesinden nasihat

Salihli'de yaşayan 107 yaşındaki Bektaş Ergül, uzun yaşamının sırrının beslenmesine dikkat etmesinden ve yaptığı her işten mutluluk duymasının olduğunu söyledi.

2 yıl önce 105 yaşında iken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1’incisi düzenlene Yaşlılık Şurasına katılan ve Manisa’nın en yaşlısı Bektaş Ergül , Ankara’daki törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Manisa üzümü hediye etmiş, 105 yaşında ilk kez de uçağa binmişti.
Uzun yaşamanın sırrını sağlıklı beslenmeye ve mutlu olmaya bağlayan ve şuanda 107 yaşında olan Ergül “Bu yaşa kadar ne yapıp ettiysem hep memnun kaldım. Mutlu olmaya gayret gösterdim.” Dedi.
Salihli’nin Beşeylül Mahallesi'nde yaşayan 6 çocuk, 61 torunu bulunan Bektaş Ergül, yıllara adeta meydan okuyor.


Torunun torunlarını gören 107 yaşındaki Ergül, uzun yıllar sağlıklı yaşamasını beslenmesine ve mutlu yaşamasına borçlu olduğunu söyledi.


Yemek ayrımı yapmadan tüm yemekleri yediğini dile getiren Ergül, " Eskiden köylerde tarhana, bulgur, börülce ve nohut olurdu. Biz şimdiki gibi Pazar harçlığı bilmeyiz. Bahçemizde patlıcanı, biberi, domates yani her şeyi olurdu. Biz ne yetiştirirsek, onlarla beslendik. Pekmezimiz çok olurdu. Ekmeğimiz ve peynirimiz bol olurdu. Hala üzüm benim cebimde durur. Üzümün hem yaşını, hem kurusunu yemeye devam ediyorum. Yaptığım her işi severek yaptım. Bu yaşa kadar ne komşularımdan ne köylülerimden ne de bu şehirde bu yaşına kadar yaşamış kimseyi duymadım. Onun için Allah'a dua ediyorum" diye konuştu.


Babasını hiç görmediğini kaydeden Ergül, "Babamı, ben küçükken Çanakkale Savaşı'nda askere almışlar. Daha sonra Yemen'e gidiyor ve esir kalıyor. Ondan sonra babama ne olduğunu bilen yok. Ben de çiftçilik yaptım. At arabası yapar, satardım. Elimden her iş gelirdi. Annemden eşime, çocuğumdan torunlarıma kadar hepsiyle çok mutlu bir yaşam sürdüm. Uzun yıllar sağlıklı yaşamamın ve sağlıklı beslenmeme ve mutlu yaşamama borçluyum" diye konuştu.


Manisa’nın Kula ilçesine bağlı Kenger Mahallesi’nde 1914 yılında doğduğunu belirten Bektaş Ergül ayrıca ömrü boyunca sigara ve alkol kullanmadığını da söyledi.

ASIRLIK ÇINAR

105 yaşındayken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden “Asırlık Çınar” plaketi alan Bektaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alnından öpüp Salihli’den götürdüğü Çekirdeksiz Kuru Üzümü hediye etmişti.

DAMADI ŞİİR YAZDI

Bektaş Ergül’ün damadı Ali Yavuz ise Ergül’ün ömründe hiç sigara ve alkol kullanmadığını ve tam bir Atatürk hayranı olduğunu söyledi.
Yavuz, dedelerin dedesi Bektaş Ergül için Bektaş Dede adlı bir şiir yazdığını söyledi.
Bektaş Ergül’ün en büyük oğlu 73 yaşındaki Mustafa Ergül ise, babasının hala sağlıklı beslenmeye devam ettiğini söyledi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com