Eklem ağrılarına karşı termal giysiler ve eldiven kullanılmalı

03 Ocak 2022, Pazartesi
Eklem ağrılarına karşı termal giysiler ve eldiven kullanılmalı

Uzmanlar, kış mevsiminde ağrıların artmasını engellemek için kireçlenmenin olduğu eklemleri sıcak tutacak termal giysiler ve eldivenler kullanılmasını tavsiye ediyor.

Özel Salihli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzman Doktor Filiz Kaynar, soğuk ve yağmurlu havalarda eklem ağrılarının artması ile ilgili merak edilenleri paylaştı.

Soğuk havalar eklem ağrılarını artırıyor

Halk arasında kireçlenme olarak da bilinen osteoartrit’in eklemleri tutan iltihapsız bir romatizma olduğunu belirten Kaynar “Osteoartrit sıklıkla dizleri, kalçaları ve el eklemlerini etkileyerek sertlik, ağrı ve fonksiyon kaybına yol açıyor.” dedi.

Kireçlenmesi olan kişilerin soğuk ve yağmurlu havalarda ağrılarının arttığından yakındığını hatırlatan Kaynar “Bilimsel araştırmalar da bunu destekliyor.  Yapılan araştırmalarda nemli ve soğuk havanın eklem ağrılarını artırdığı bilimsel olarak gözlemlendi.” dedi.

Soğuk havalarda evde vakit geçirin…

Soğuk ve nemli havanın eklemi oluşturan dokuların ve eklem sıvısının yapısını etkilediğini ifade eden Kaynar “Bu nedenle de kireçlenmesi olanlarda ağrıların arttığını söyleyebiliriz. Özellikle kış mevsiminde ağrıların artmasını engellemek için kireçlenmenin olduğu eklemleri sıcak tutacak termal giysiler ve eldivenler kullanılabilir. Dışarıda çok vakit geçirmek yerine ev içinde egzersiz yapmak ve hareketli kalmak tercih edilebilir.” diye konuştu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com