Gölün su tutma seviyesi artacak

13 Ocak 2022, Perşembe
Gölün su tutma seviyesi artacak

Marmara Gölüne yeniden hayat verecek proje İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından başlatıldı. Kuruyan gölün eski günlerine döndürülmesi için başlayan projede ekosistemi yeniden tesis ederek, mevcut olan flora ve faunanın korunup geliştirilmesi ve sürekliliğinin devam ettirilmesi amaçlanırken, oluşan su açığının da yok edilmesi hedefleniyor.

Toplamda 764 hektar alanda 900 binin üzerinde fidan dikilecek


Göl ve havzasındaki ekosisteminin yeniden tesis edileceği projede, mevcut olan flora ve faunayı tekrar tesis edilip, korunarak geliştirilecek ve sürekliliği devam ettirilecek. Gölde oluşan su açığının da bu faaliyetlerle yok edilmesi amaçlanıyor. İlk etapta 65 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması başlarken, 20 bin selvi 65 bin dişbudak olmak üzere toplam 85 bin fidan dikilecek. 2022 yılı sonbahar ve 2023 ilkbahar döneminde de 150 bin fidan daha dikilerek 165 hektar daha ek olarak ağaçlandıracak. Toplamda 764 hektar alanda 900 binin üzerinde fidan dikerek ağaçlandırmanın tamamlanması hedeflenen alanda kuş popülasyonunun sürekliliğini sağlamak için farklı tür kuşların yumurtlama alanlarının da yeniden oluşturulması gerçekleştirilecek.

"Proje sayesinde gölün su tutma seviyesi artacak"

Yapılan çalışma hakkında bilgi veren İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Ağaçlandırma Şube Müdürü Hasan Ali Demir, "Manisa Valiliğimizin koordinasyonunda Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğümüz ve Orman Bölge Müdürlüğümüzün genel müdürlüklerinin işbirliği protokolü kapsamında ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. Bu faaliyetin sonunda, bozulan doğal yapısını ve dengesini kaybolan su miktarını tekrar geri kazanmayı hedeflemekteyiz. Bu yıl itibariyle bir ay önce başladığımız çalışmalarda 65 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması başladı. Ocak ayında 20 bin selvi 65 bin dişbudak olmak üzere 85 bin fidan dikilecek. 2022 yılı sonbahar ve 2023 ilkbahar döneminde de 150 bin fidan daha dikilerek 165 hektar daha ek olarak ağaçlandıracağız. Toplamda burada 764 hektar alanda yaklaşık 900 bin adet fidan dikmeyi hedeflemekteyiz. Proje tamamlandığında buranın doğal flora ve faunası yerine gelmiş olacak. Mevcut türler korunmuş, genişletilmiş ve sürekli hale getirilmiş olacak. Burada geçmiş dönemlerde kuş popülasyonunun çok yüksek olduğu, yumurtlama alanlarının yok olduğu ve tahrip edildiği söylenmekte. Bu dikimler sayesinde kuşların da tekrar yuvalarına dönemsi sağlanacak ve gölün su tutma kapasitesi artırılacaktır" dedi.

"Gölümüz tarlaya döndü"

Fidan dikim işleminde çalışan orman köylülerinden Fatma Yavuzer, "Çiftçiyiz. Gölün çevresine selvi ve dişbudak ağacı dikiyoruz. Gölün kurumasına çok üzüldük. Bütün hayvanlar buradan su içiyordu" derken, Şengül Üstün ise, "Biz çok üzüldük. Bir kaç sene önce dağlardan buraya bakardık manzara çok güzeldi. Burada balıkçılık yapılıyordu. Çevre köyle balıkçılıkla kalkınıyordu. Sonra bu hale geldi. Keşke eski haline gelse göl tarla olmuş. Su vardı buralarda. Burada hem ağaçlandırma yapıyoruz hem de gelir sağlıyoruz. Allah razı olsun şeflerimizden biz sezonluk işçiyiz. Kışın çalışıyoruz evimize para götürüyoruz" dedi. Nermin Çalayır isimli çalışan da, "Geçimizi bu şekilde sağlıyoruz. Evimize ekmek götürüyoruz. Sağ olsunlar devamlı iş veriyorlar" şeklinde konuştu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com