Biyokütle enerji santralinin yaydığı kirlilik nedeniyle mahalleli tepkili

05 Ağustos 2022, Cuma
Biyokütle enerji santralinin yaydığı kirlilik nedeniyle mahalleli tepkili

Manisa Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren biyokütle enerji santralinin yaydığı kirlilik nedeniyle Aşağı Kayapınar mahallesi halkı tepkili. Köy halkıyla birlikte basın açıklaması yapan CHP, çevreyi kirleten santralde gerekli yatırımların yapılarak önlem alınması çağrısında bulundu. Basın açıklamasına CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, partililer ve köy halkı katıldı.

“ORTAK AKILLA ÇÖZÜM İÇİN BURADAYIZ”

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ise, siyasi bir amaçla değil, çevresel bir sorun yaşanmasından dolayı köylülerin yanında olduklarını vurgulayarak şunları söyledi    “Hangi partiye oy verirse versin bütün vatandaşlarımız bizim başımızın tacıdır. Ama burada bir sorun var. Biz bu sorunun giderilmesi, ortak bir akılla uzlaşma ile çözülmesi için buradayız. Biz sanayiye, sanayileşmeye karşı değiliz, fabrikaların açılmasına, enerji üretilmesine karşı değiliz ama bu enerji üretilirken halkın sağlığına da kulak verilmesi gerekiyor.  Teknolojik standartlarının en üst düzeyde olması gerekiyor ve bu imkanlar Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde(MOSB) var. Herkesin düşüncesine saygılıyız. Ama nerede  bir mağduriyet, sorun varsa biz her zaman mağdurların yanında, o sorunların mağdurların lehine çözülmesinden yana tavır alacağız. Halkımızın haklı mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğiz.” 

“KOKUDAN, GÜRÜLTÜDEN DURAMIYORUZ, HASTA OLDUK”

Aşağı Kayapınar Köyü halkı ise yaşadığı sorunları şöyle anlattı: Raziye Karaoğlan: “Sesten, gürültüden, kokudan duramıyoruz. Dışarı çıkamıyoruz adeta kül yağıyor havadan. Nereye başvurmamız lazım. Önceden böyle değildi biyogaz olunca böyle oldu. Yaz günü pencerelerimizi mecbur açıyoruz. Astım bronşitim var, biraz yürüsem tıkanıyorum. Çamaşır seremiyoruz.”

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com