Yeni eğitim öğretim yılından güzel haberler var...

19 Eylül 2022, Pazartesi
Yeni eğitim öğretim yılından güzel haberler var...

2022-2023 eğitim öğretim dönemi ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Salihli de yaklaşık 30 bin öğrenci ve 1200 öğretmen,  Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu tedbirlerle ders başı yaptı. Her ne kadar ülkemizde pandemi döneminin izleri silinmemiş olsa da okullarda “Okul Temiz Belgeleri” güncellenerek öğrencilerin hijyenik ve sağlıklı eğitim ortamlarında öğrenim görmesi için gerekli önlemler alındı.Toplum yararına programlar projesine (TYP) bağlı olarak okullarda iş başı yapan ilave personeller okulların iş yükünün azalmasına ve hizmet kalitesinin de artmasına ciddi katkıda bulunmakta.Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk defa başta ilk kademe okulları olmak üzere, her okulun hesabına ayrı ayrı ve farklı harcama kalemlerinde ciddi rakamlarda ödenek gönderilmiş olmasının, okul idarelerinin bu eğitim öğretim dönemine yüksek motivasyonla girmelerini sağladığı da görülmektedir.

Okullarımızda bu yıl ilk defa iklim değişikliği ve çevre konulu seçmeli ders müfredatının işlenmeye başlanması, gerek farkındalık oluşturması gerekse de gelecek nesillerin yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünyada yaşamayı tercih etmesi için önemli bir adım olmaktadır. Farkındalık yaratmak için bol etkinlikli bir sürecin olmazsa olmaz olduğu bu alanda dönem içinde pek çok projenin okullarda faaliyete geçeceğini temenni ediyorum.

Bahsetmemiz gereken bir konuda; Kızılay tarafından düzenlenen “Manisa Sana Kanım Feda” projesi kapsamında yine okullarımızda belirlenen koordinatörlerle öğrenci velilerinin desteği ile  Manisa genelinde rekor kan bağışı beklendiğini , özellikle Salihli Kızılay şubesinin ve meb ilçe koordinatörü öğretmen arkadaşlarımızın  geçen yıl ulaşılan rekor kan bağışında yoğun çabasının olduğunu da burada belirtelim.

Bahsetmek istediğim diğer bir konu ise,  pandemi öncesi planlanan ama pandemi sürecinde askıya alınan ülkemizin Unesco onaylı tek jeopark alanı olan Kula-Salihli Jeopark Bölgesinin okullarda seminer verilerek tanıtılması projesinin bu dönem başlamasını umut ediyorum. Manisa Valilik makamının himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinesi ve İlçe Meb Müdürlüklerinin yürütücülüğünde yapılan “Manep Projesi” kapsamında yer alan “Benim Şehrim Benim Evim Projesi “ çok kıymetli bir projedir. Köyünden, kasabasından, ilçesinden çıkmamış öğrencilere şehrin tarihi, kültürel ve sosyal değerlerinin, dokusunun tanıtıldığı harika bir projedir. Bu proje kapsamında jeopark bölgesi, okullarımızın tercih ettiği önemli ziyaret alanlarından biri konumundadır. Jeopark Belediyeler Birliğinin, jeopark alanında yapımını tamamlamak üzere olduğu ziyaretçi merkezinin bitmesiyle  hem çok önemli bir tesis  bölgeye kazandırılmış olacak hem de bölgesel turizmin gelişmesine önemli bir katkı sağlayacak.

Kısacası yoğun bir eğitim öğretim dönemi önümüzde duruyor. İnsan merkezli tüm hizmet kollarında tabii ki  zaman zaman aksayan yönler olacaktır. Sayın bakanımızın dediği gibi sürdürülebilir iyileştirme kültürünü eğitim  sistemimize monte ederek yolumuza devam etmeliyiz.

Yazımın sonunda, yeni eğitim öğretim yılının başlaması ve İlköğretim Haftası münasebetiyle tüm eğitim çalışanlarını kutlar, yeni dönemde kolaylıklar dilerim.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com