Salihli'de, Norm Mesleki Eğitim Merkezi yeni eğitim öğretim yılına start verdi

21 Eylül 2022, Çarşamba
Salihli'de, Norm Mesleki Eğitim Merkezi yeni eğitim öğretim yılına start verdi

Salihli Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Norm Holding Salihli Mesleki Eğitim Merkezi Norm Mesleki Eğitim Birimi'nin 2022-2023 Eğitim -Öğretim yılı açılışı gerçekleştirildi.

Törene Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Yenen, Norm Holding Onursal Başkanı Nedim Uysal, Norm Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Uysal, Ticaret Odası Başkanı İbrahim Yüksel,  Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, OSB Başkanı Mehmet Demir, Çiğli AOSB MESEM Müdürü Oktay Üşümez ve öğrenciler katıldı.

YATIRIMCILARDAN YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Programda konuşan Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, “Salihli'miz her alanda kabuğunu kırdı ve özellikle Organize Sanayi Bölgesinde başlattığımız çalışmalar sonucunda yatırımcılardan yoğun ilgi gören Salihli OSB’de 40’tan fazla yeni fabrika üretime başladı. OSB'nin büyümesi ve gelişmesiyle birlikte yeni üretime başlayan fabrikalar kalifiye eleman sıkıntısı yaşıyorlar. Bu anlamda, öğrencilerimize yönelik tanıtım faaliyetleri yaparak onların meslek liselerini tercih etmelerine destek olup işsizliği önlemek için gençlerimizi mesleki ve teknik eğitime teşvik etmeliyiz.  Mesleki eğitime verdikleri destekten dolayı Norm Holding Onursal Başkanı Nedim Uysal’a, Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Uysal’a ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Yenen’e teşekkür eder, gençlerimize de üstün başarılar dilerim.”

BU OKULDA EĞİTİM GÖRDÜĞÜNÜZ İÇİN ÇOK ŞANSLISINIZ

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, “Salihli Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaptığımız sektörel incelemelerde kalifiye eleman konusu en önemli sorun olarak sürekli karşımıza çıkıyor.  Bu sorunları TOBB’a ve ilgili bakanlıklara iletiyoruz. Bu büyük bir çelişki. Bir tarafta 4 milyona yakın işsiz var, diğer tarafta ise kalifiye eleman bulamayan sanayiciler. Salihli Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2020 yılında TOBB’un “81 ilde 81 endüstri meslek lisesi” projesine dahil olarak Salihli’deki Endüstri Meslek Lisesi’nin yönetimini Ticaret Borsası ile birlikte üstlendik. İki yıl gibi kısa bir sürede Zafer Kalkınma Ajansı’ndan alınan hibeler, Odamızın eş finansman desteği ve Norm Holding’in destekleriyle bütün atölyelerini ve okulun fiziki koşullarını iyileştirdik.  Norm Mesleki Eğitim Merkezi’ne bu yıl 420 kişi arasından 40 kişi girmeye hak kazandı. Toplamda 94 öğrenci eğitim görecek. Bu okulda eğitim gördüğünüz için çok şanslısınız. Burada öğrendikleriniz size özgüvenin yanı sıra büyük bir değer kazandıracak. İş bulmakta da hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Yeni eğitim öğretim yılı hayırlı ve uğurlu olsun”

SALİHLİ’DE MESLEKİ EĞİTİME YOĞUN BİR TALEP VAR

Salihli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Yenen ise “Bakanlığımızın, mesleki eğitimle ilgili 1 milyon öğrenci hedefi bulunuyor. Bu konuda da çok güzel çalışmalar yapıldı. Salihli’de mesleki eğitime başlayan öğrenci sayımız bin 800’ü aşmış durumda. Bu rakam ile il bazında Türkiye genelinde ilk 3’ün içindeyiz. Yıl sonuna kadar da bakanlığımızın hedeflediği 1 milyon öğrenci sayısına ulaşılacak. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim alan öğrencilerimize hem maaş ödeniyor hem de bu yolla aileleri destekleniyor” dedi.

Norm Holding Onursal Başkanı Nedim Uysal’da, Eğitim - Öğretim yılı açılış programına katılanlara teşekkür ederek Norm Holdingin çalışmaları hakkında bilgi verdi.


Programda, Salihli Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ümit Zeybek, mesleki eğitim merkezinde eğitim alan öğrencilerde birer konuşma yaptı.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com