Manisa'da Bağcılık ve Teknolojileri Sempozyumu düzenlendi

04 Ekim 2022, Salı
Manisa'da Bağcılık ve Teknolojileri Sempozyumu düzenlendi

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde, İl Müdürlüğümüzce desteklenerek gerçekleştirilen "10. Türkiye Bağcılık ve Teknolojileri Sempozyumu" başladı.

Manisa’da düzenlenen Sempozyum kapsamında; üniversite, araştırma enstitüleri, yayım birimleri ve bağcılıkla uğraşan sektörler arasındaki mevcut işbirliğinin geliştirilmesi, bilimsel çalışmaların, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, disiplinler arası işbirliklerinin güçlenmesi, güncel sorunlara bilimsel ve teknolojik ilerlemeler ışığında çözümlerin üretilmesi amaçlanıyor.


Sempozyumun ilk gün açılışında konuşan Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “Manisa İli kurutmalık üzüm ve sofralık üzüm üretiminde Türkiye birincisidir. TÜİK verilerine göre Türkiye'de kurutmalık üzümün % 85’i, sofralık üzümün % 20’si Manisa’da üretilmektedir. Üzüm Manisa'nın en önemli tarımsal gelir kaynağıdır. Manisa'da 858.919 dekar alanda yaklaşık 40 bin aile bağcılıktan geçimini sağlamaktadır. Manisa sadece Türkiye'de değil Dünya’nın da en önemli üzüm üretim merkezlerinden biri durumundadır.


Sultani çekirdeksiz olarak da denilen Sultaniye üzümümüz Dünyaca tanınan en önemli üzüm çeşididir. 2021 yılı çekirdeksiz kuru üzüm ihracat miktarımız 244.063 tona ulaşmış ve ihracat gelirimiz 428 milyon dolardır.


Bu özel organizasyonun tüm sektöre hayırlı olmasını diliyor, 10. Türkiye Bağcılık Ve Teknolojileri Sempozyumu’nun tüm katılımcılarını en kalbi duygularımla selamlıyorum” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com