Yağbasan Mahallesi'nde gözler rezervde .

04 Ekim 2022, Salı
Yağbasan Mahallesi'nde gözler rezervde .

Salihli'ye bağlı Yağbasan Mahallesi'nde çiftçilik yapan Mustafa Yüksel'e ait zeytin tarlasındaki su kuyusunda petrol tespit edilmesinin ardından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) bölgede rezerv tespiti için çalışma başlattı.

Türkiye Petrolleri Adıyaman Bölge Müdürlüğü tarafından Yağbasan Mahallesi mevkiinde bir adet tespit kuyusu açılacak. Yıl sonuna kadar açılması planlanan kuyuyla birlikte petrol rezervi tespit edilecek. Arama çalışmaları sonucunda petrol veya doğalgaz bulunması durumunda kuyu üretime geçirilecek.

TARLAMIZ DEVLETİMİZİN

Zeytin tarlasında çıkan petrol için artık açılacak olan rezerv tespit kuyusunu beklediklerini kaydeden  çiftçi Mustafa Yüksel “Bilindiği gibi zeytinlerimi sulamak için açtırdığım sondaj kuyusunda suyla karışık yanıcı ve akışkan bir madde çıkmıştı. Yapılan ilk inceleme sonucunda sondaj kuyusundan gelen sıvının yüzde 94’ünün su, yüzde 6’sının ise kaliteli petrol olduğu tespit edilmişti. Bu mahallede benim gibi çok sayıda tarlada buna benzer durumlar yaşandı. Bize gelen son bilgilere göre de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı 15 bin hektarlık bir alanda 5 yıl süreyle petrol arama çalışması yapacak. Bu çalışmalardan bir tanesi de beni  tarlamda olacak. Tarlamız, devletimizindir. Yeterki halkımızın beklediği o güzel haber gelsin ve yüksek bir rezervde petrol bulunsun. Daha önce de söylediğim gibi tarlamı almak için talepte bulunanlar oldu. Ama hiçbir önemi yok. Tarlamızın devletimizindir. Daha önce de gerek Cumhurbaşkanımız, gerekse Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız, özellikle Adana ilinde tespit edilen petrolün müjdesini vermişlerdi. İnşallah aynı şekilde bir müjde de biz bekliyoruz.” dedi.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com