Uluslararası sempozyum için hazırlıklar başladı

24 Kasım 2022, Perşembe
Uluslararası sempozyum için hazırlıklar başladı

İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Ege Belediyeler Birliği, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzsu Genel Müdürlüğü, Gema Vakfı Genel Başkanlığı işbirliği ile 28-29 Kasım 2022 tarihleri arasında Uluslararası Gediz ve Ege Havzaları Sempozyumu düzenlenecek. Dev sempozyum öncesi GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, Sektör Medya'yı ziyaret ederek, sempozyum hakkında bilgi verdi.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ege Belediyeler Birliği,  İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Gema Vakfı Genel Başkanlığı işbirliği ile 28-29 Kasım 2022 tarihleri arasında Uluslararası Gediz ve Ege Havzaları Sempozyumu düzenlenecek.


İzmir Adnan Soygun Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek Uluslararası Gediz ve Ege Havzaları Sempozyumun davetli konuşmacıları olarak Dr.Eban Z.Bean (ABG Florida Üniversitesi),Dr. Esen Momol (ABG Florida Üniversitesi),Prof.Dr. İhsan Bülent Okur (Ege Üniversitesi),Prof.Dr. Hafzüllah Aksoy (İstanbul Teknik Üniversitesi),Prof.Dr. Mehmet Ekmekçi (Hacettepe Üniversitesi),Prof Dr. Orhan Gündüz  (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü) katılacak.


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Prof.Dr. Şebnem Elçi, Prof.Dr. Orhan Gündüz, Dr. Hale Demirtepe, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Dr. Melis Somay’ın oturum Başkanı olarak görev yapacağı sempozyumda Yerüstü ve Yeraltı Su Kaynakları, İnsan Kaynaklı Çevresel Sorunlar, Doğal Kaynaklı Çevresel Sorunlar, Su Mirası, Su Kültürü, Ekonomik Sürdürülebilirlik, Nehir Havzası Yönetimi, Politika ve Yönetim Uygulamaları, Yapısal Sürdürülebilirlik ve Mimari Uygulamalar, Ekosistem Sürdürülebilirliği, Gıda ve Tarımsal Sürdürülebilirlik, Sağlık ve Hijyen Sürdürülebilirliği konuları ele alınacak.
ABD Florida Üniversitesi’nden bilim insanı Dr.Eban Z.Bean ve Dr. Esen Momol’un, Florida’da nehirler ve göller üzerinde proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler vereceği belirtildi.
Program kapsamında 30 Kasım 2022 tarihinde yapılacak olan teknik gezide ise Kula, Demirköprü Barajı, Marmara Gölü ( Gölmarmara), Yılmaz Beldesi, Çamur Hamamı Köyü (Çamur Kaplıcaları), Ahmetli Regülatörü, Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde bulunacaklar.             

                                                 
Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Kalkınma Vakfı Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ege Nehir Hazaları kaynaklarını ortak değer olarak kabul eden kamu ve özel sektörden tüm paydaşların katılım gösterebileceği, başta Gediz Havzası olmak üzere diğer Ege Nehir Havzaları kaynaklarının sorunları ve güncel bilimsel çalışmaların ele alınacağı bir sempozyum olan Gedizsem 2022, İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Ege Belediyeler Birliği, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzsu Genel Müdürlüğü, Gema Vakfı Genel Başkanlığı işbirliği ile 28-29 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Batı Anadolu’dan doğup Ege Denizi’ne dökülen nehir havzaları, verimli kaynakları sayesinde tarım ve sanayi açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Gedizsem2022, Ege Nehir Havzaları kaynaklarını ortak değer olarak kabul eden kamu ve özel sektörden tüm paydaşların katılım gösterebileceği, başta Gediz Havzası olmak üzere diğer Ege Nehir Havzaları kaynaklarının sorunları ve güncel bilimsel çalışmaların ele alınacağı bir sempozyum olacaktır. Sempozyumda; başta Gediz Havzası olmak üzere Ege Denizi’ne dökülen havzalarımızın sürüdürülebilirliğine yönelik izlenecek stratejiler, su havzası yönetiminde eşgüdüm ve katılımcılığın güçlendirilmesine yönelik kurumsal ve yasal düzenlemeler, farklı kurum ve kuruluşlarca su havzalarında yürütülen havza yönetim planlaması ve uygulamalarına yönelik çalışmalar, havza bilgi tabanının, izleme ve değerlendirme kapasitelerinin güçlendirilmesi ve havza yönetimi için ortak bir izleme ve değerlendirme sisteminin oluşturulmasına yönelik stratejiler ele alınacaktır. Bununla birlikte, havza kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği, havzalarda alternatif projeler ve uygulamaların ekolojik, ekonomik ve sosyal maliyetlerinin ve faydalarının (içsel ve dışsal etkilerin) değerlendirilmesi konularına değinilecektir. Bu sempozyumun havzalar ile ilgili kurum, kuruluş ve paydaşların eşgüdümlü ve katılımcı çalışmaları ile gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, bilgi paylaşımı sağlanması ve araştırmacıların gerçekleştirecekleri sunumlar sayesinde katılımcıların kaynakların sürdürülebilirliği konusunda son gelişmelerden haberdar edilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda gerçekleştireceğimiz sempozyuma İzmir, Manisa ve Ege Bölgesinin diğer illerinden çevre ve doğa konusunda duyarlı olan tüm insanlarımızın katılımını bekliyoruz ”dedi.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com