CHP'li Başevirgen, "Hayvancılık sektöründe işler yolunda gitmiyor"

20 Ocak 2023, Cuma
CHP'li Başevirgen,

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren yetiştirici ve üretici örgütlerine göre 2022 yılında 100 binden fazla hayvancılık işletmesinin kapandığını ve en az 500 bin damızlık hayvanın kesime gittiğini söyledi.

Başevirgen,  “Önümüz Ramazan bayramı, hayvancılık sektöründe işler yolunda gitmiyor ve maalesef sektörü daha da kötü günler bekliyor. Üreticilerimiz kredi-borç-icra döngüsünde savruluyor. Yem fiyatları, enerji fiyatları ve işçilik giderleri sürekli artarken süt fiyatlarındaki artışın bunların çok gerisinde kalmasının bir sonucu olarak sektörden büyük bir kaçış var. İktidar tüm bu olanlara adeta kulağını tıkamış, gözünü kapatmış. Maalesef felakete doğru sürükleniyoruz ve olası bir kıtlık kapıya dayandı.” Dedi.


“İçme sütündeki gerçek azalış yüzde 30”


“TÜİK verilerine göre bu yılın Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, tereyağı üretimi yüzde 27,1; içme sütü üretimi yüzde 24,1; ayran üretimi yüzde 13,3; inek peyniri üretimi yüzde 5,4; yoğurt üretimi yüzde 3,9 azaldı.” Diyen Başevirgen,  “TÜİK bile böyle diyorsa, gerçek tablonun vahametini düşünün. Üstelik Ekim ayının üzerinden 3 ay geçti. Yaşanan son gelişmelere bakıldığında üretim miktarlarındaki azalışa en az %5 daha eklemiz gerekir. Yani içme sütü üretimindeki azalış %30 civarındadır. Mevsim etkisinin dışında süt arzında büyük bir azalma var.  ” Diye konuştu.

“Ulusal Süt Konseyi neden yeni fiyatı açıklamıyor?”

Basında çiğ süt fiyatlarına büyük zam yapıldığı haberlerini değerlendiren Bekir Başevirgen, “Referans fiyat halen 8.50 lira, prim desteği ise 50 kuruş. Serbest piyasada sanayici 11.50 liradan süt alıyor. Fiili olarak çiğ süt fiyatları 3 lira zamlanmışken Ulusal Süt Konseyi neden yeni fiyatı açıklamıyor? Eğer eski fiyatlar üzerinden yapılmış anlaşmalar varsa süt üreticileri, tedarikçileri ve hatta süt sanayicileri açısından büyük bir zarar söz konusu değil mi?” diye sordu.


“Çiğ süt referans fiyatının açıklanmasını zincir marketler mi istemiyor?”


Sektörde dolaşan söylentilere bakılırsa çiğ süt referans fiyatının açıklanmasını istemeyen zincir marketlerin olduğunu söyleyen Başevirgen, “Eski fiyattan yapılan anlaşmalara göre süt ve süt ürünü almaya devam etmek istiyorlar. Buna karşılık raf fiyatlarına zam yapmamayı taahhüt ediyorlar. Yani 8.50 lira olan çiğ süt taban fiyatı 11.50 liraya çıkarsa verdikleri zam yapmama sözünü tutamayacaklarını belirtiyorlar. Hali hazırda kilosu 150 lira olan peynirin kilosu böyle bir durumda kaç lira olur?  İktidarın, enflasyonla ilgili çizdiği pembe tablo bir anda kararmaz mı? Çalışanlara verdikleri zamların aslında olması gerekenin çok altında olduğu ortaya çıkmaz mı?

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com