Salihli'nin 50.Yıl Ortaokulu öğrencileri Hollanda'da...

24 Ocak 2023, Salı
Salihli'nin 50.Yıl Ortaokulu öğrencileri Hollanda'da...

2018 yılından buyana Erasmus+ projelerinde aktif bir şekilde rol alan 50.Yıl Ortaokulu öğrencileri proje çalışmalarına devam ediyor.

2020 yılında başlayan ve İngilizce Öğretmeni Davut METİN koordinatörlüğünde yürütülen ‘Think Global, Act Digital’(Küresel Düşün, Dijital Hareket Et) isimli proje kapsamında öğrenciler ve görevli öğretmenleri bir hafta boyunca Hollanda, Almere’de etkinliklere katıldılar.

Türkiye, Hollanda, Litvanya, İspanya, İtalya, Romanya ve Hatay İskenderun’dan bir Türk okulunun da ortaklığında yürütülen proje kapsamında ilk toplantı 2020 yılında Türkiye’de yapılmıştı.
Projenin amaçları arasında dijitalleşme ve uzaktan eğitimin yaygınlaştırılması, öğrenci, öğretmen ve velilerin dijital becerilerinin artırılması ve Romanya’dan bir üniversitenin liderliğinde bahsedilen kişilere liderlik edebilecek bir eğitim platformu hazırlanması da var. Çalışmalarda sona yaklaşırken diğer ortak okullarla birlikte Salihli 50.Yıl Ortaokulu adına Davut Metin tarafından okuldan veriler toplanmış, anketler düzenlenmiş ve platformun oluşturulmasına katkı sağlanmıştır. Platform dünya çapında öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuş ve öğrenci ve öğretmenler eğitimlere katılım sağlamaya başlamışlardı.
En son Haziran ayında Litvanya’da gerçekleştirilen öğretmen eğitiminin ardından bu kez Hollanda’daki etkinliklere öğrenciler de katılım sağladılar. Farklı ülkelerden öğrencilerle aynı ortamı paylaşan öğrenciler İngilizce konuşma fırsatı yakaladılar ve önümüzdeki günlerde de arkadaşlıklarını devam ettirmeye söz verdiler. Hollanda Eğitim sistemini yakından inceleyen ekip farklı uygulamaları yerinde gördü. Ülkemizdeki eğitim sistemi ve ortamından oldukça farklı bir okulda bulunan öğrencilerimiz 1500 kişilik ortak okul Ostvaarders College daki sakinlik ve sessizlik karşısında oldukça şaşırdılar. Etkinliklere katılan 6.sınıf öğrencisi Beyza Sude Yıldız ‘Bu kadar büyük bir okul olmasına rağmen gün boyunca okul etrafında en fazla 20-25 araç görebildik ama kaç tane bisiklet olduğunu sayamadık. Okula ait kapalı bisiklet parkı var ve yağmur da yağsa herkes okula bisikletle geliyor. Okul bittiğinde kapıda bekleyen veli hiç görmedik. Hollanda’da insan sayısından fazla bisiklet varmış. Projedeki etkinlikler çok eğlenceli ve faydalıydı. Bilgisayar ve programlama ile ilgili yeni bilgiler edindik. Hollanda’nın önemli yerlerini görme imkanımız da oldu. Böyle bir projeye katıldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.’’ dedi. 


Okulun Uluslararası arenada katılım sağladığı projelerden oldukça memnun olduğunu belirten Okul Müdürü Mehmet Akgün,  2018 yılındaki ilk hareketlilikten bugüne kadar 88 kişinin yurtdışına çıkış sağladığı ve bu sayının her geçen yıl artarak devam ettiğini, her türlü çalışmada öğrenci ve öğretmenlerinin arkasında olduğunu, hep birlikte öğrencileri için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını ifade etti. “Her geçen gün yeni ortak okullar ve ülkelerle tanışıyor ve farklı fikirlerle çocuklarımıza yeni hedefler belirlemeye çalışıyoruz’’ diyen Mehmet Akgün, 50.Yıl Ortaokulunu temsil eden katılımcılara da teşekkür etti.

Proje koordinatörü Davut Metin, 2014 yılından itibaren Erasmus+ projeleri yürüttüğünü ve birçok faklı projede koordinatörlük yaptığını ancak ‘Think Global, Act Digital’ projesinin diğerlerinden çok farklı olduğunu, bu proje ile sadece yurtdışına öğrenci götürmekten öte 3 yıldır veri toplama, analiz, verilerin sanal ortama aktarılması, ders planlarının hazırlanması, çalışmaların Türkçeye-İngilizceye çevrilmesi gibi daha kapsamlı çalışmaların yapıldığını ifade etti. En önemlisi de proje sona erdiğinde ortak ülkelerden 1200 kişinin internet sitesinde hazırlanan online eğitimlerden faydalanacağını, ayrıca tüm dünyada kullanıcılara sunulacağını ve tüm okullara büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Proje hareketliliğine katılan Müdür Yardımcısı Muhammet Demir, öğrencilerle çok güzel ve faydalı bir hafta geçirdiklerini ortak okullardaki katılımcıların çok sıcakkanlı, aktif insanlar olduklarını, öğrencilerin etkinliklerde eğlendiklerini ve bilgisayar konusunda çok farklı bilgiler edindiklerini, kendi sitelerini kurabilmeleri için gereken adımları uygulamalı olarak uzman kişilerden öğrendiklerini ifade etti. 2023 Mart ayında sona erecek projenin bir sonraki toplantısı 12 Mart tarihinde Romanya’da gerçekleştirilecek ve ekibe dahil olacak yeni ortaklarla yeni proje yazım süreci başlatılacak. Salihli genelinde Erasmus+ çalışmaları  oldukça yaygınlaştı, öğretmenlerin Erasmus+’a olan ilgileri de artarak devam ediyor.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com