Ümit Özdağ ve Kılıçdaroğlu imzaladı! Ortak protokol metni paylaşıldı

Ekleme Tarihi : 24 Mayıs 2023, Çarşamba - 12:47
Ümit Özdağ ve Kılıçdaroğlu imzaladı! Ortak protokol metni paylaşıldı

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ'ın 28 Mayıs seçiminde Kılıçdaroğlu'na destek kararını açıklamasının ardından liderler arasında imzalanan mutabakat metni paylaşıldı. 7 maddenin yer aldığı metinde Suriyeliler başta olmak üzere sığınmacı ve kaçakların en geç 1 yıl içinde ülkelerine geri gönderilmesine vurgu yapıldı. Ayrıca Anayasa'nın ilk 4 maddesi ve 66. maddesiyle ilgili madde de dikkat çekti.

Mynet'te yer alan habere göre;

Sinan Oğan'ın ardından cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turuna 4 günden az süre kala Ümit Özdağ'dan da merakla beklenen açıklama geldi. Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na destek mesajı geldi. İki lider sürdürdüğü temaslar sürecinde ortak protokol metni imzaladı.

SEÇİM SONRASI İŞ BİRLİĞİNİ DE KAPSIYOR
İşte o metin:

"Kapsam:

Bu protokol, Zafer Partisi ile Millet İttifakı Bileşenleri arasında, Cumhurbaşkanlığı İkinci tur seçiminde ve sonraki süreçte yapılacak iş birliği esaslarını kapsamaktadır.

Amaç:

21 yıllık AKP hükümetlerinin yarattığı sosyal yıkım, yolsuzluk, yoksulluk, devlet krizi, sığınmacı sorunu, rant-borç-talan ekonomisi ve neden olduğu ağır ekonomi sorunları ve toplumun siyasi kutuplara bölünmesine karşı devletin yeniden düzenlenmesi; millî birlik ve beraberliğin sağlanması, yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar ve ağır ekonomi sorunlarının çözümü, Türkiye için ağır bir güvenlik ve demografi sorunu oluşturan sığınmacı ve kaçakların gönderilmesi için ortak çalışma ve iş birliği detaylarının tespit edilmesidir.

ANAYASA VURGUSU

Temel İlkeler

1. Anayasamızın ilk 4 maddesi ve 66. madde de yer alan Türk Vatandaşlığı konusundaki tanımı ve içeriği korunacaktır.

2.1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.

SIĞINMACI VE KAÇAKLAR MADDESİ

3. Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacılar ve kaçaklar en geç 1 yıl içerisinde ülkelerine geri gönderilecektir.

TERÖRLE MÜCADELEDE 'DEVLET GÖREVLİLERİ ATAMASI' UYGULAMASI

4. Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.

5. Devletin bütün birimlerinde yapılacak görevlendirmelerde sadakat değil, liyakatin esas alınması sağlanacaktır.

6. Bütün yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde çok etkin bir şekilde mücadele edilecektir.

7. Devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması konularında tam mutabakata varılmıştır."

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com